Menu

Bu 100 dolarlik cihaz akıllı telefonunuzu 3 boyutlu yazıcıya dönüştürüyor

olo-smartphone_1024
Sürekli haber alıyoruz, 3 boyutlu yazıcılarla yazdırılan nesneler hakkında. Süperİleri üzerinde 3D diye aratınca birkaç sayfa sonuç geliyor. 3 boyutlu yazıcılarla oyuncak yapan, protez organ üreten, diş teli yapan, anahtarlık yapan mevcut. Ancak gerçekte bir düşündüğünüzde öyle çok da fazla 3 boyutlu yazıcısı olan arkadaşınız yok öyle değil mi?

OLO bu durumu değiştireceğe benziyor. OLO 99 dolara satılan bir aksesuar ve akıllı telefonunuzu 3D yazıcıya dönüştürüyor. Dokunmatik ekranın ışığını kullanarak sizin plastik tasarımlarınızı şekillendiriyor.

Cihaz süper-basit bir şekilde anlaşılarak çalıştırılmak için tasarlanmış, pille çalışıyor ve tamamen portatif. 700 gram ağırlığında 17.2 x 11.5 x 14.8 cm boyutlarında.

3 parçadan oluşuyor. Rezervuar, ki bu 400 santimetreküplük yazma hacmini bulunduruyor, 100-gram renkli fotopolimer maddesi – bu maddeyle tasarımlarınız yapılıyor, ve mekanize bir kapak ki bu da üretim tabağı ve kontrol elektroniklerini taşıyor.

Peki nasıl kullanacaksınız? Öncelikle OLO mobil uygulamasına üretmek istediğiniz nesnenin tasarımını elektronik olarak telefonunuzdaki programa yüklemeniz lazım, ardından akıllı telefonunuzu rezervuarın altındaki yere yerleştiriyorsunuz. Buradaki bir parça polarize edilmiş cam telefonunuzun dokunmatik ekranına dokunuyor.

Ardından yazma safhası geliyor. Kapağı kapatır kapatmaz bu safha başlıyor. Mobil aplikasyon telefonunuzun ekranının değişik şekillerde ışıklanmasını sağlıyor. Polarize camsa bu ışığı alarak yönlendiriyor. Yani telefonunuz ışığı göndermeye başlar başlamaz rezervuarda plastik bu ışık sayesinde sertleşmeye başlıyor. Yavaş yavaş yükselerek her seferinde yeni seviyeler oluşturup bu işlemi tamamlıyor.

DLP teknolojisi ile çalışan yazıcılarla aynı fonksiyonlara sahip olan bu küçük yazıcı DLP yazıcıların içerisinde olan pahalı projektör yerine sizin akıllı telefonunuzun ekranını kullanıyor.

Bu teknolojiyi geliştiren ekip ayrıca icatlarıyla kullanılması için tamamen yeni bir plastik tipi de geliştirmiş. Günışığı Plastiği adı verilen bu plastik beyaz ışığa tepki verecek şekilde üretilmiş.

Şu an kickstarter topluluk fonlama sistemi ile para bulmaya çalışan bu icat açıkçası bize sanki gerçek olamayacak kadar güzel bir icat gibi göründü. Kickstarter sitesinde para ödeyip desteklemek için olmasa da ufkunuzu açıp belki de başka bir fikri üretmenize fayda sağlar diye paylaşıyoruz.

Aşağıdaki 4 saatin hızlandırılmış videosunda bu cihaz küçük bir tasarımı oluşturuyor.
https://www.youtube.com/watch?v=0nDI9E_k0mA

Yorumlar

yorum