Menu

Para ile Mutluluk Satın Alınabilir Mi?

İster emeğiniz ister malınız ister sanatınız ister fikriniz. Satamazsanız hiçbir değeri olmuyor.

Doktorlar, avukatlar, mühendisler, esnaflar, mimarlar, yeni mezunlar, şirket çalışanları, öğretmenler, finansçılar, gerçekten kendi işinizi yapmak istiyorsanız aynı zamanda Satış Mühendisi de olmalısınız. Yoksa başka işler yapmak zorunda kalırsınız.

İşte size hemen her sektörde başarıyı ve mutluluklarını satın alan profesyonellerden örnekler.

Satış Mühendisi bir doktor; 5 sene içinde ünlü ve özel bir hastanede, bir bölümün başına geçebiliyorken kendini satamayan kötü satıcı bir doktor, 20 sene daha klinik görevi yapıyor. Mutsuz oluyor.

Satış Mühendisi bir avukat; kendi şirketini kurup milyarlık davalara bakarken kendini satamayan kötü satıcı bir avukat, adliyede icra dosyalarında sıra bekleyip mübaşirler ile ahbap oluyor. Çok mutsuz yaşıyor.

Satış Mühendisi bir esnaf; işlere yetişemeyip bacanak ve kayınbiradere yeni dükkân açıyor, franchise verip şubeleşiyor. Kötü satıcı bir esnaf ise muhtasarın tarihini takvimde 4 farklı kalem ile işaretliyor. Tedirgin oluyor.

Satış Mühendisi bir makine mühendisi; İsviçre’de EPFL’de konferanslara gidiyor, endüstri 4.0’dan 5.0’a geçiş hakkında çalışmalar yapıyor. Kendini satamayan kötü satıcı bir mühendis, İstoç’ta 10 sene daha torna atölyelerine bakım yağı satmaya çalışıyor. Tatmin olamıyor.

Satış Mühendisi bir mimar; kendi mimarlık şirketini kuruyor, günün birinde İstanbul’un en güzel binasını tasarlamayı düşünürken kendini satamayan kötü satıcı bir mimar, mimarlık bürolarında dosya imzalıyor, asgari ücretin üstüne anca iş buluyor. Üzülüyor.

Satış Mühendisi bir yeni mezun; 1 sene içinde iyi bir iş bulup kendi evine çıkıyor, arkadaşlarına 1. yıl partisi verirken kendini satamayan kötü satıcı bir yeni mezun, ‘Okul niye bitti?’ diye üzülüyor; arada okulun kantinine gidip tost, çay eşliğinde eski günleri anıyor. Hayaller kuruyor.

Satış Mühendisi bir öğretmen; en iyi özel okulda kariyer yapıyor, 5 sene sonra okul müdürü oluyor. Kendini satamayan kötü satıcı bir öğretmen; bunu üzülerek söylüyorum ama sorun çıkaran ve laf dinlemeyen öğrenciler ile bir sınıfta, hayatı boyunca ders vermeye çalışıyor. Emeği değer görmüyor.

Öğretmenler, dersi ve anlattığı konuyu; iyi bir insan olmayı, tarihi, matematiği öğrenmenin önemini öğrencilerine satamadığı zaman öğrencileri de başarısız oluyor. Onun için özellikle öğretmenler çok iyi satıcı olmalılar. Satış Mühendisi olmalılar. Kurumsal olarak hâlihazırda 5 senedir; en başarılı, en parlayan özel okulların öğretmenlerine topluca Satış Mühendisliği eğitimini işte bu yüzden veriyoruz.

Satış Mühendisi bir şirket çalışanı; iki senede bir terfi alıyor. Kendini satamayan kötü bir satıcının departmanında; her yeni gelen eleman yükseliyor, kendisi departmanın demirbaş elemanı oluyor.

Satış Mühendisi bir finansçı; yatırım danışmanı olup fonları yönetirken kendini satamayan kötü bir finans uzmanı, muhasebeci olarak kalıp vergi dairesine, 2 numaralı KDV iadesi evraklarını akşam beş olmadan yetiştirmek için koşturuyor.

Satış Mühendisi bir bilgisayar mühendisi; ‘start-up’lar kurup melek yatırımcılara danışman olarak bilgi çağında zengin olurken kendini satamayan kötü satıcı bir bilgisayar mühendisi, Kobilere crack program kurarak 250 TL’ye wordpress web sitesi yapıyor.

Bu işin tamamen ücretsiz online video dersi var.
https://www.satismuhendisleri.com/

Bu işin 360 sayfa uzun uzun anlatıldığı kitabı var.
https://www.satismuhendisleri.com/Kitap

Satış Eğitimi konusunda Türkiye’den Avrupa’ya eğitim ihracatı yapan ilk Türk Şirketi CODE Satış Geliştirme A.Ş.’nin ücretsiz programlarını mutlaka görün.

Ne olursanız olun; önce Satış Doktoru, sonra Satış Mühendisi olun. Kendi uzmanlık alanınızda ne kadar başarılı olabileceğinizi kendiniz görün. Zaten çok çalışıyorsunuz, hiç değilse emekleriniz gerçek değerini bulsun.

Yorumlar

yorum