Menu

25 yaşındaki bu adam 555 gün vücudunda kalbi olmadan yaşadı.

StanLarkin_web_1024
25 yaşındaki bu eleman bir yıldan uzun bir süre kalbinin görevini gören makinayı sırt çantasında taşıdıktan sonra bir donörden alınan kalple sağlığına kavuştu.

Tam 555 gün süresince sırtındaki çantadaki bu yapay kalbi 7/24 taşıyan Stan Larkin bir donörden kalp bekleyen insanlara da umut verdi.

Stan’in kullandığı yapay kalp cihazının adı Syncardia.

Stan ve kardeşi Dominique’e küçüklüklerinde genetik bir kalp hastalığı olan cardiomiopati teşhisi konulmuş. Bu hastalık hiçbir uyarı olmadan kalbin çalışmayı durdurmasına neden oluyor ve atletlerde görülen ölümlerin önde giden nedenlerinden.

Bir vericiden kullanabileceği bir kalbi yıllarca bekleyen Stan, ve küçük kardeşi Dominique ameliyata girip kalplerini aldırmışlar ve Syncardia cihazına bağlanmışlar.

Hastaneye ulaştıklarında çok hasta durumda olan iki kardeşe doktorlar hemen kalp nakletmek istemişler ancak yeterli zamanlarının olmadığını düşünmüşler. Vücut içine yerleştirilen defibrillatörler kalbin bir kısmı çalışmazken etkili olsa da, Syncardia kalp komple çalışmaz duruma gelince kullanılıyor.

Dominique bir iki hafta bu cihazı kullandıktan sonra bir kalp bulunmuş ve nakledilmiş. Ancak Stan bir yıldan fazla beklemiş. Bu süreyi hastanede hasta yatağında geçirmek yerine Freedom adı verilen portatif cihazla evine gidebilmiş.

Bu cihaz 6 kg ağırlığındaki bir çantada oluyor ve hastanın kan damarlarına bağlanıp oksijen verilmiş kanı hastanın damarlarına pompalıyor.

Sürekli yanınızda taşımak çok sıkıcı gelse de Stan bu çantayla basketbol bile oynayabilmiş.

Ardından 9 Mayıs 2016’da aranan kalp bulunarak Stan’e nakil edilmiş.

Yorumlar

yorum