Menu

İnsan gücüyle yolda giden en hızlı kara taşıtıyla tanışın.

eta-bike_1024
Daha önce insan gücüyle uçan ilk taşıt ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bu da insan gücüyle yolda giden en hızlı kara taşıtı.

Pedal çeviren sürücüsü dışında hiçbir şey ona güç vermeden 144.17 km/saat sürate ulaşmış.

Ayrodinamik karbon-viber yapısı, hafif iskeleti, ve sürücüsünün arka kısmına oturduğu yumurta şekli ile başarmış bu işi. Battle Mountain – Nevada’da.

Bu sürat eski en yüksek süratten 4.8 km/saat daha hızlı. Bu süratli kara taşıtı sürücüsüz 25 kilogram ağırlığında. Tabii ki oldukça fit bir sporcu sayesinde bu sürate ulaşan bu kara taşıtında kendiniz kaç kilometre sürate ulaşırdınız bunun tahminini size bırakıyoruz. Tüm hikayesi burada.

Bu taşıtın bir penceresi yok, ve sürücü tamamen video ve ekran ile yolu görüyor. İçerisinde herşey milimetrik ayarlanmış, o kadar ki tekerlekler şasiden sadece 4 milimetre mesafede dönüyor.

Arkadan esen rüzgarın hızı da etkilemiştir tabiki ancak yine de bu hıza ulaşınca bir bisikleti düz sürmek de ayrı bir teknoloji istiyormuş. Belli bir süratin üzerinde bisiklet gaza gelip alıp başını gitmek ister anladığımız kadarıyla.

Mahalledeki en hızlı tornet (bilyalardan yapılmış tahta araba) yarışmalarından bir aşama ötede, öyle çok da zor değil yeter ki ilgimiz, vaktimiz ve bu işe ayıracak biraz da kaynağımız olsun. Kim bilir, belki bir gün…

Yorumlar

yorum