Menu

İsrail’de bir şirket tamamen bitkilerle çalışan su arıtma sistemi geliştirdi.

ayala-project
İsrail kuraklıkla mücadele için geliştirilen teknolojilerle bilinen bir ülke. Damla sulamadan tutun da su temizleme ve tuz arıtma işlemlerinde Dünyaca tanınıyorlar. Şu an bu ülkedeki Ayala ismindeki bir şirket bitkileri kullanarak suyu arıtmanın üzerinde çalışıyor.

Yaptıkları şey pis suyun içine temizleme gücü olan bitkileri kaplarla yerleştirmek. Bitkiler doğal süreçleri kullanarak zararlı maddeleri sudan topluyor ve tamamen doğal yöntemlerle suyu temizliyor.
water-lilies-768x435
Ayrıca bu sistem arıtmada tamamen insan ve makina etkisini azaltacak şekilde tasarlanmış. Bakım giderleri ise çok az. Şirketin genel müdürüne göre bu tarz bir arıtma sistemini kurmanın maliyeti normal su arıtma sisteminden yüzde yirmi daha ucuza geliyor. Ayrıca çalışmak için fosil yakıtları da çok az kullanıyor.

Sistemin tek bir kötü tarafı var normal su arıtma sistemleriyle karşılaştırıldığında, bu da diğer su arıtma sistemlerinden iki kat daha fazla bir alana ihtiyaç duyuyor.
ayala-infographic-768x420
Şirket, sistemlerini çoktan Avrupa ve Amerika’daki birçok bölgede kurmuş çalıştırmaya başlamış bile. L’Oreal gibi ya da Hindistan’daki Hydarabad belediyesi gibi müşterileri mevcut.

Yorumlar

yorum