Menu

Japonlar bunu da yaptı: İnsan dışkısından et!

meat_poop-640x0
Artan insan nüfusunu doyurmak bilim adamlarının gün geçtikçe üzerinde daha fazla kafa yorduğu konulardan biri. Çözüm olarak Japonya’da Okayama Laboratuarında araştırmacı olan Mitsuyuki İkeda size dışkıyı sentezlemeyi öneriyor. Çok absürd, ancak gerçekten de bunu başarmışlar.

Aslında Tokyo kanalizasyon idaresi bilim adamlarına giderek oldukça aşırı miktarda bulunan kanalizasyon çamurunu değerlendirmelerini istemiş. Ve İkade farketmiş ki bu kanalizasyon çamuru çok büyük miktarda bakteri barındırıyor, ve bu da protein demek.

Ardından araştırmacılar bu proteini izole edip ayrıştırarak bir nevi sanal biftek yapmışlar. Bifteğin yüzde 63’ü protein, %25’i ise karbonhidrat. Kalanın yüzde 3’ü lipid ve yüzde 9 ise mineralden oluşuyor. Araştırmacılar bu kakadan yapılan eti gıda boyasıyla kırmızıya boyamışlar ve soya proteini ile geliştirmişler. Tadına bakan insanlara göre ise tadı aynı dana eti gibiymiş.

İkeda hatta biraz daha ileri giderek kakadan yapılan bu etin gerçek etin yerini alması durumunda o kadar hayvandan oluşan metan gazından kurtulup sera etkisini yüzde 18 azaltabileceğini, ve de bu hayvanların işgal ettiği yer ve yedikleri besinlerin başka bir amaçla kullanılabileceğini de iddia etmiş.

Araştırmanın maliyetinden dolayı şu an bu etin maliyeti normal etten on ila yirmi kat arasında daha pahalı. Ancak bilim adamları fiyatının düşeceğini düşünüyorlar. Ayrıca İkeda insanların bu eti yemesinin önündeki psikolojik bariyeri de anlıyormuş.

Yorumlar

yorum