Menu

Ağaçlar ne yer? Ağaçları büyüten madde nereden geliyor. Toprak? Su? Güneş ışığı? Hayır bilemediniz ve öğrenince şoka gireceksiniz…

Bildiğimiz gibi ağaçlar dünyamızın vazgeçilmezleri. Yakın zamanda 3. köprü için ve de termik santral için kesilen ağaçlar uzun süre gündemde kaldı. Peki siz hiç düşündünüz mü? Bütün bu ağaçları ağaç yapan madde nedir? Nereden geliyor?

1. Toprak?
iStock_000005900018Small
Ağaçlar kökleri ile toprağa tutunmuştur. Ve kendilerini oluşturan besinlerini bu kökleri yardımıyla topraktan alırlar değil mi? Peki size bir soru o zaman, madem ağaçlar besinlerini topraktan alıyorlar neden ağacın etrafında ağaç büyüdükçe azalan toprak yüzünden bir hendek oluşmuyor?

1600’lerin başında Johann Baptista Van Helmholt adında bir bilim adamı bu sorunun yanıtını araştırmak için dikkatle bir deney yaptı. Bilim adamı dikkatlice çok hassas bir terazi kullanarak bir miktar toprağın miktarını ölçtü ve bu toprağa bir ağaç ekti. Ardından 5 yıl boyunca hiçbir toprak eklemeden ve çıkarmadan bu ağacı büyüttü. 5 yılın sonunda ağacı yine hassas bir şekilde ölçtü. Bu 5 yılın sonunda ağacın ağırlığı 72 kgdı. Fakat toprak sadece 60 gram hafiflemişti.

2. Su?
Droplets-Water
İnsan vücudunun yüzde yetmişi ve ağaçların da büyük miktarı sudur. Ancak suyun içerisinde bu tarz vücut yapılarını oluşturacak maddeler yoktur. Su iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur, ve hidrojen ve oksijen ancak suyu oluşturabilir. Bir ağaca baktığınızda bunun sudan farklı, dokunulabilir, sert, eğilebilir bükülebilir bir malzemeden yapıldığını görüyoruz. Peki öyleyse ağaçlar suyun dışında ne yiyor ki büyüyebiliyorlar?

3. Güneş ışığı?
Sunshine
Güneş ışığı ağaçların fotosentezinde oldukça önemli bir bileşen. Güneş ışığı bu tepkimenin gerçekleşmesini sağlayan enerjiyi vermektedir. Ancak ışığı yani enerjiyi maddeye dönüştürmek bilimin de peşinde olduğu ve yapmaya çalıştığı, doğada pek gözlemleyemediğimiz bir fenomen. Maddeyi enerjiye dönüştürebiliyoruz ancak tersini henüz gerçekleştiremedik.

Peki hiçbiri değil, acaba ağaçlar havayı mı yiyor o zaman?
TREE-OF-LIFE
4. Oksijen?
Çok yaklaştınız ancak Oksijen de değil. Oksijen zaten suda da vardır ve fotosentez sonucu ağaç tarafından üretilerek havaya salınır.

5. Karbondioksit
Bingo! Ağaçlar havadaki karbondioksiti alır, fotosentez sonucu içerisindeki oksijeni açığa çıkarıp sudan gelen hidrojenle birleştirerek kendilerini oluşturan molekülleri yaparlar. Basitçe ağaçların yüzde 95 ‘i havadan oluşmaktadır.

İlginç olan başka bir meseleye gelince, insanlar kilo kaybettiklerinde, özellikle yağ yaktıklarında bunu su ve karbondioksit olarak dışarıya verirler. Ağaçlar ise bu iki maddeyi alarak kilo alırlar. Kapalı bir ortamda bir ağaç ve bir insan varsa, insan sürekli kilo kaybedecek, ve ağaçlar ise bu kiloyu alarak büyüyeceklerdir. Ağaçlar büyürken insanlar küçülecek ve bir anlamda insanlar ağaca dönüşecektir. Tabii ki insanlar ağacı yemezse. Ancak bu başka bir yazının konusu olsun.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *