Menu

Bilim adamları ağaçları daha çabuk çok daha büyük yapmanın yolunu buldular

Manchester Üniversitesindeki bilim adamları ağaçları daha büyük ve daha hızlı büyütmenin yolunu buldular. Bu buluş dönüştürülebilir enerji kaynaklarını artırmada yada iklim değişikliğiyle başa çıkmada kullanılabilir.
a069ebc002f28cca68f473f28b55ba8e_giant
Bugünkü Biyoloji dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim adamlarından oluşan ekip kavak ağaçlarındaki iki geni değiştirerek onları normalden daha hızlı bir şekilde daha fazla büyütmeyi başardı.

Fen bilimleri fakültesinden profösör Simon Turner araştırmayı yönetti. Belirttiğine göre ağaçların büyüme hızı kökteki hücre bölünme hızına bağlı. Normal büyüme kalıplarını kırabilmek için kökteki bu iki geni ortaya çıkardılar.

Bu buluş Dünya’daki bitki biyo-kütlesini artırmada ve biyo-yakıtların kaynağı olarak kullanmak amacıyla daha çok ve çabuk bitki yetiştirmede kullanılabilir. Ayrıca bunları yaparken atmosfere salınan karbondioksiti azaltması da cabası.

9287070_origPXY ve CLE adı verilen bu genler ağacın gövdesinin büyümesini kontrol ediyor. Bu genler kurcalanarak daha aktif hale getirildikleri zaman ağaçlar hormal hızından iki kat hızlı büyüyor ve daha uzun, geniş ve daha çok dallı oluyor.

Ekibin şu anki planı bir orman ürünleri şirketi ile anlaşarak bulgularını sahada denemek.

Bu araştırma Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler araştırma konseyi tarafından fonlanmış.

Bu araştırma Bugünkü Biyoloji dergisinin 20 Nisan’daki sayısında yayınlanacak. Ancak ingilizce olan araştırmayı buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *