Menu

Bu sıradışı Dron pil sorunu olmadan sınırsız bir süreyle uçabiliyor.

parc-drone_1024
Eğer biraz Dronlarla ilgili tecrübeniz olduysa bilirsiniz ki güç kaynakları o kadar da çok dayanmıyor. Havada biraz zaman harcadıktan sonra pil düzeyinizi sürekli gözucunda bulundurmak zorundasınız (tabii ki ağaçların ve elektrik direklerinin yanında) aksi takdirde her an işler kötü bir şekilde yere çakılmanızla sonuçlanabilir.

CyPhy Works ismindeki firmanın PARC isimli modeli bu sınırlamadan muzdarip değil. Bu sıradışı elektrikle beslenen uçan araç 100 saatten uzun bir süre havada asılı kalabiliyor. Elektriğini ise mikrofilament lifinden yapılmış oldukça uzun bir elektrik kablosundan sağlıyor.

Bu aynı zamanda uçan nesnenin belli bir bölgede sabitlenmiş olması demek. Aslında bu tasarım amacına da uygun. Amerikan ordusu için geliştirilen bu Dron belli bir noktada sürekli gözlemleme amaçlı kullanılıyor.

Sadece ordu değil, TV kuruluşları herhangi bir organizasyon ya da bir olayda uzun süreli yayın yapabilmek amaçlı da kullanabilir bu Dronu. Ayrıca apartman yöneticileri zemindeki kameraları binayı gözlemleyebilecek bir dron uçurarak desteklemek isteyebilirler.

Bu mikroflament kablo elektriği taşımanın yanında bir veri kablosu gibi de davranıyor. Yüksek definisyonlu video kaydını zemindeki kontrol istasyonuna kayıt edebiliyor. Ayrıca 150 metre yüksekliğe ulaşan bu dron’un pilotajı da bu kablo ile gerçekleştiriliyor.

Eee, peki kabloya birşey olursa ne olacak? Tasarımcılar bunu da düşünmüşler, cihazın içerisinde bir pil bulunmakta. Acil durumda eğer bu dronun kablosu çıkarsa güvenli bir şekilde yere iniş yapabiliyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *