Menu

Hayalet (Ghost) tamamen özel bir yatırımcı tarafından ordular için geliştirildi. Radarda görünmüyor, yakıtı, itici ve yön verici sistemleri su altında olan bir deniz aracı. VİDEO

ghost
Paranız olsa yapmayı hayal ettiğiniz şey nedir? Bizim de sizin gibi ilk aklımıza gelen mümkün olduğu kadar çok gayrimenkul satın alarak sonrasında kira geliri ile geçimimizi garantiye almak. Yabancılar ne düşünüyor peki? Bu parayla bir yatırım yaparak, bir değer yaratmak. Yatırım yapmak derken değer yaratmıyorsa buna gerçekte yatırım denemez. Borsa’ya girmek bir yatırım değildir. Altın almak bir yatırım değildir. Gerçek yatırım değer yaratmak ve bu değeri satabilmektir. Değer yaratmak ise, daha önceden olmayan bir varlığı, ya da bir işlemi ortaya çıkarmaktır.

Bizce ülke olarak yoğunlaşmamız gereken asıl mesele değer yaratmaktır. Tabii ki çevrenize baktığınızda değer yaratan kimse pek göremiyorsunuz. Daha çok alsat yapan yada talan yapan insanlarla dolu toplumumuz. Bu nedenle zaten ileri gitmiyor. Üretici kazanmıyor, kazanamıyor. İnsanlar ranttan, talandan, yada kanun dışı işlerden para kazanıyorlar.

Konu aslında Amerika’lı bir adamın 15 milyon dolar parasını yatırdığı, ve geliştirdiği Hayalet adını verdiği hücumbot’tan buralara geldi. 15 milyon dolarıyla Kaliforniya’da yada Hawaii’de villalar alıp kiralayıp kendisini ve ailesinin geleceğini kurtarabilirdi. Bu adam risk aldı ve bilgisini katarak teknolojiyi geliştirdi.

Ghost bir su taşıtı için hayati uzuvları su altında giden bir hücumbot. Su altında olması bunu savaş sırasında daha güvenli kılıyor çünkü ateş açıldığında su ekstra bir zırh gibi davranıyor. Garip şekli sayesinde radara yakalanmıyor. Üzerinde roket sistemleri taşıyabiliyor ve dalgalardan etkilenmediği için atışları daha isabetli. Parçalanıp uçağa yüklenebiliyor, ardından 24 saat içerisinde tekrar biraraya getirilebiliyor. Kameraları sayesinde insansız olarak uzaktan kullanılabiliyor. Kanatların yüksekliği değiştirilebilerek yavaş ve sessiz yada hızlı olarak hareket edebiliyor. Dolu tankı ile 30 gün gidiyor. Anlıyacağınız yapamadığı birşey yok gibi.

Amerikan ordusunun kendisine yasak bölgelerde operasyon yapabilmesi için geliştirildiğini söylüyor videoda göreceğiniz projeyi oluşturan ve parasını veren Juliet Marine Systems’in kurucusu Gregory Sancoff. Videoyu seyredin bakarsınız bu proje, size de bir değer yaratmak için ilham verir.

https://youtu.be/dKWjZAbI2V4

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *