Menu

İngiltere’nin inek dışkısıyla çalışan otobüsü bir hız rekoru kırdı. VİDEO

reading-poo_1024
123.5 km/saat hıza ulaşan ve sadece tezekle çalışan bu otobüs İngiltere’de Bedfordshire’daki Millbrook test alanında bu rekoru kırdı.

İngiliz ulaşım şirketi tarafından çalıştırılan otobüs biometan-sıkıştırılmış doğal gaz ile çalışıyor, ki bu gaz bir biyoreaktör içerisinde bakteriler tarafından sindirilen inek dışkısı ile üretiliyor. Bu gaz sıvılaştırılıyor ve arabanın çatısındaki yedi tane tanka dolduruluyor. Sıvılaştırılmış biyometan doğal gaza oldukça benzer, ve doğal gaz basit bir iki değişiklikle içten yanmalı motorlarda çalışabiliyor.

Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi bu sessiz bir yolculuk değil. Otobüsün ayrodinamiği bu sürate göre tasarlanmamış, ve kullanıma sunulduğunda 90km/saat sürati geçmeyecek.

Bu efor aslında inek dışkısı ile çalışan bir şeyin nasıl da iyi performans verebileceğini göstermeyi de amaçlıyor. Biyometan çevre için petrolden yada doğal gazdan çok daha faydalı, çünkü atmosfere karbondioksit oluşturacak şekilde salınacak olan bir maddeyi yeniden dönüştürüyorsunuz. Söylediklerine göre dışkıyla çalışan bir otobüsün kötü, kokan ve yavaş olduğu imajını silmek de istemişler.

İnek dışkısı gübre niyetine de kullanıldığı için bulunması zor bir madde olabilir, bunun için belirtelim, İngiltere’de insan dışkısıyla çalışan otobüs de mevcut. Tamamiyle insan dışkısı ve gıda artıklarıyla çalışıyor ve her ay 10000 kişiyi havaalanı yolunda taşıyor.

Bu açıdan bakınca gelecek korkarız ki biraz dışkıyla dolu gibi görünüyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *