Menu

Karıncalar hakkında çok tuhaf birkaç bilgi

Son yazımızda karıncaların yüzde 25’inin tembel olduğundan hiçbir iş yapmadığından ve sadece yüzde 3’ünün delicesine dur durak bilmeden çalıştığından bahsetmiştik. Aslında Dünya’nın neresine giderseniz gidin karşınıza çıkacak bu küçük hayvanlar çok ama çok garip şeyler de yapıyorlar. Sizler için aşağıda bunlardan bazılarını derledik:

1. Karıncalar hayvancılık yapar
karinca_1

karinca_2
Karıncaların yaprak bitleri ile simbiyotik ilişkileri çok ünlüdür. Resmen bu böcekleri besleyip büyütüp yetiştirerek hayvancılık yaparlar. Daha sonra bu yaprak bitlerinin salgıladığı sıvıyı toplarlar. Karıncalar yaprak bitlerini korumak için gerekirse ölümüne savaşacaktır.

  1. Mimari şaheserler inşa ederler
    karinca_3

karinca_4
Ateş karıncaları köle besleme işine hiç girişmeden bazı süper güçlerle donatılmışlardır. Bunlardan bir tanesi dış iskeletleri suyu geçirmez ve bir hava kabarcığı oluşturarak suda batmaz. Bu nedenle ateş karıncaları hem suda yürüyebilir hem de kendi vücutlarını kullanarak gemiler yapabilirler.
karinca_5
3. Kendilerini kurban ederek topluluğa fayda sağlarlar
karinca_6

karinca_7
Yukarda resimlerini gördüğünüz karıncalara bir nevi ayaklı buzdolabı da diyebiliriz. Vücutlarının içerisinde diğer karıncaları besleyecek bala benzer sıvıyı tutuyorlar. Kendilerini bir anlamda feda ediyorlar ancak bu konuda gocunmadıklarını düşünüyoruz. Hayattan bir zevk alıyorlar mı bunu da bilemiyoruz.
karinca
Bu resimdeki karınca ise kafası değişerek kapı görevi görüyor. Tüm karınca topluluğunda 4 ya da 5 tane karıncanın kafası bu şekli alıyor ve bu arkadaşlar kapıda durup tek gelen karıncaları damsız almıyorlar. Şaka şaka, ama çok garip değil mi?

  1. Çiftçilik yapıp mantar yetiştirirler
    karinca_8
    Karıncalar milyonlarca yıldır mantar türlerine sadık kalmışlardır.

karinca_9
Mükemmel mantar çiftçisi olmalarının yanında bazı mantar türleri de tersi bir ilişki ile karıncaları kendine köle etmektedir. Bu mantar türü karıncanın vücudunu işgal ederek onu yukardaki resimde gördüğünüz bir Karınca-Zombi’ye dönüştürür. Karınca mantara tutulduktan sonra yaşamaya devam eder ancak tüm yaşama amacı mantarı yaymaktır.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *