Menu

Kilo verdirmek için geliştirilen ve dondurulup-kurutulmuş insan dışkısı olan hapların denenmesine başlandı

kaka
Eğer kilo vermeye kararlıysanız önce yeni diyetleri ya da bir spor merkezi üyeliğini denemekte fayda var. Yani bu yazıda bahsedeceğimiz çözümü denemeden önce diye düşünüyoruz. Başka bir insanın tuvaletinden alınan dışkıyı yemeden önce yani.

Düşündüğünüz gibi en zevkli tedavi programlarından biri değil ancak midemizdeki mikrobiyoma bu dışkının faydalı olduğuna dair oldukça güçlü kanıtlar var. Daha önce dışkı transferi ile ilgili yazımızda bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda bu kaka hapları antibiyotiklerden çok daha etkili. Ayrıca bu tedavi yöntemi sağlıklı insanların dışkılarına olan talebi arttırabilir. Eğer şanslıysanız yakında tuvalete gitmekten biraz para bile kazanabilirsiniz.

Araştırmacılar tarafından yapılacak olan kontrollü ve rastgele deneylere bu sene Massachusetts Genel hastahanesinde başlanacakmış. Araştırmaya göre vericiden alınan bakteriler alıcının sindirim sistemine yerleştikten sonra enfeksiyonlarla savaşıyor. İlk olarak kilo verme tedavisinde denenmeye başlanacak. Zayıf olan insan dışkısından alınan bakteri obez olan insanlara nakledilip burada fazla kilolarla savaştırılacak.

Bu işlem için 21 tane obez deney katılımcısına deney süresince dışkıdan yapılan haplar verilecek.

Ancak bu tedavinin kilo kaybının yanında diğer metabolik düzensizliklere karşı etkili olacağı düşünülüyor. Bu konuda bugüne kadar sınırlı sayıda hayvan deneyleri yapıldığı ve insanlarla ilgili de tek tük örnekler verilebildiği için ciddi bir çalışma yapılabilmiş değil. Bu yeni deney bize bu kaka hapının potansiyeli konusunda çok daha fazla bilgi verecek.

Araştırmacılar bu aşamada klinik deneylerin ne sonuç vereceğine dair hiçbir fikirleri olmadığını belirtiyorlar. Ancak bu deney sayesinde vücudumuzda yaşayan mikroplar hakkında çok daha fazlasını öğrenebileceğiz.

Vericiler şu an çok dikkatli bir şekilde muayene edilerek dışkı örneklerinin mümkün olabildiğince sağlıklı olması sağlanacak. Ve bu tedavi en az 3 ay sürecekmiş, duruma göre 1 seneye kadar uzatılabilirmiş bu süre.

Bu konuda daha önce yapılan bir çalışmada insan ikizlerinden alınan ve fareye nakledilen mide ve bağırsak bakterilerinin hayvanların kilosuna direkt olarak etkili olduğu gösterilmiş. Kilolu olan ikizden bakteri verilen fare de kilo almış diğer fare aynı kilosunu korumuş.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *