Menu

Şarkı söylerken kafamızın içinde ne oluyor? MRI makinası ile şarkı söyleyen adamın içini seyredin.

mri-song
Şarkı söylemek, yani şan.

Dünya’nın belki de en basit ama bir o kadar da en karmaşık şeyi.

Bu konuya on yıllarını vermiş şancılara göre şarkı söylemek iğneyle kuyu kazmaya benziyor. Aşama aşama, yavaş yavaş bir teknik geliştirerek profosyonel bir şekilde her defasında, güvenilir bir şekilde o tınıyı üretebilmek gerçekten de yıllar gerektiriyor.

Bu konuda en büyük zorluk, bir piyanonun tuşları gibi görebildiğiniz bir enstrüman olmaması. İnsanın içinde olup biten birşey, insan gırtlağındaki ses tellerini titreştirerek gerektiğinde koskoca bir salonu ses titreşimleri ile doldurabiliyor. İnsanın içinde olduğu için aslında o kişinin ne yaptığını da bilemiyoruz. Dünya’nın en ünlü şancıları ne yaptıklarını çeşitli şekillerde anlatıp ifade etseler de ya iyi anlatamıyorlar, ya da biz neyi kastettiğini anlıyamıyoruz.

Bu konuda da teknoloji yardımımıza koşuyor. Hareketli MRI tekniği ile insanların hareket halindeyken MRI filmini çekebiliyor bilim adamları artık. Eh böyle bir yeteneği geliştirince akla gelen ilk şey profosyonel bir şarkıcı şarkı söylerken kafasının içinde ne olup bittiğini görmek.

Şarkının adı “If I only had a brain”, anlamı “Eğer sadece bir beynim olsaydı.” Sanki çok da birşey olmuyor gibi gelebilir ancak yine de kafanın içinde soft palet adı verilen yumuşak kısmın yükselmesi ve açık boğaz tekniği profosyonel şarkıcılığın çok önemli iki noktası.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *