Menu

Yaratılış sütunlarının ilk 3 boyutlu görüntüsü oluşturuldu. Videoyu seyredin.

eso.si
Yaratılış Sütunları adıyla da bilinen efsanevi uzay bulutsusu ilk defa yapılan 3 boyutlu görüntü ile daha önce hiç görülmeyen şeyleri bize gösterdi. Parmağa benzeyen gaz devleri ekteki videoda muhteşem bir netlikte görülebilir.

İnsanoğlunun bu bulutsuyla ilk tanışması 1995 yılına denk geliyor. Bu yıl Hubble uzay teleskopu Kartal Nebula’sındaki bir anlamda yıldızlar için kreş gibi olan ve gaz bulutu içerisindeki çılgınca yıldız doğumlarının olduğu bölgeyi bize göstermişti. Bir yıldız doğduğunda oluşan radyoaktif rüzgarlar yıldızın etrafındaki gazı dağıtarak bize daha yakın görüş imkanı verir.

Bazen de bu bulutlar güçlere karşı gelerek görüşümüzü kapatırlar. Bu genelde eğer gaz çok yoğunsa ve maddeyle doluysa olur. Sonuç olarak bu güçler savaşı gazı sütunlar gibi garip şekillere dönüştürebilir.

Düzeltilmiş yüksek çözünürlüklü görüntü 2014 yılında, gelişmiş yeni bir donanım kullanılarak alınmıştı. Ancak şimdi bunu 3 boyutlu olarak işliyoruz. Bu işlem netliği artırmakla kalmıyor, bilim adamlarına coğrafi olarak bulutsuları gerçek yerlerinde gözlemleme şansı da veriyor.

Bu görüntü Çoklu Üniteli Spektroskopik Keşfedici (MUSE) adı verilen cihaz ile Avrupa Güney Gözlemevinin çok büyük teleskopu kullanılarak elde edilmiş.

Fizik kurallarına bağımlı herhangi bir diğer bulut gibi davranan sütunlar yavaşça çözülmekteler. Her milyon yılda 70 tane güneş kütlesine eşdeğer bir kütleyi kaybediyorlar. Bilim şu an bu bulutun kütlesini 200 güneş kütlesi diye tahmin ettiği için bu bulutsuları gözlemlemek için önümüzde 3 milyon yılcık kalmış. Ondan sonra bulut mulut kalmayacak ortada.

Oraya ulaşmak tabii ki bir hayal. Bölge 7000 ışık yılı uzaklığımızda bulunuyor. Ancak bu güzel formasyonları belli bir mesafeden çalışabiliriz. Bu kadar büyük bir mesafede bu bulutsuların hala yerinde durduğunu bile aslında kesin olarak bilemiyoruz. Bazı bilim adamları 6000 yıl önce bir süpernova oluştuğunu ve bu bulutsuyu dağıttığını düşünüyor. Eğer bu doğruysa bundan 1000 sene daha haberimiz olamayacak.

Bu yeni bulgular Kraliyet Astronomi Toplumunun aylık notlarında taslak olarak verilmiş.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *