Menu

Bilim adamları Dünya’nın en pahalı maddesini üretti. Bir gramının fiyatı 145 milyon dolar!!!

expensive-carbon_1024
Eğer yaşama amacınız gerçekten çok ama çok zengin olmaksa endohedral fullerenes üretme işine girişebilirsiniz. Bu madde Dünya’nın en pahalı maddesi.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesindeki bilim adamları Designer Carbon Materials adındaki laboratuarda bu maddeyi ürettiklerini duyurdular. Ve bu maddenin çoktan 200 mikrogram kadarını 32000 dolara sattılar. Bu ağırlık bir kar tanesinin 15’de biri ya da bir insan saçının üçte biri.

İlk olarak 1985’de keşfedilen endohedral fullerenes küresel bir karbon nanoyapı. 60 karbon atomundan oluşan bir kafes aslında ve içerisinde metal olmayan basit molekülleri tutmakta. Nitrojen, fosfor ve helyum gibi atomları tutabiliyor.

Bu şeyler aşırı pahalı merak olmakla kalmayıp, eğer içlerinde nitrojen atomu tutuyorlarsa, bu atomun elektronunun ekstra uzun dönme süresi nedeniyle saatlerimizi değiştirebilir.

Bilim adamları bu maddeleri atomik saatler olarak kullanmayı araştırıyor. Çünkü atomik saatler Dünya üzerindeki en kesin zaman ölçme sistemleridir.

Endohedral Fullerenes atom saatlerini bir dolap büyüklüğünden bir mikroçip büyüklüğüne indirme yeteneğine sahip, ve bu saatleri biz saatlerimize, ya da GPS cihazlarımıza entegre edebiliriz.

Eğer bunu yapabilirlerse bilim adamları 1 milimetre hata payı olan GPS cihazları yapabilecek. Bu aslında akıl almaz bir şey çünkü günümüzdeki GPS cihazları 1 ila 5 metre arasında hata payıyla sonuç üretiyor.

Diğer bir uygulaması da otonom araçların kontrolü olabilir. Eğer iki sürücüsüz araç karşılıklı olarak birbirinin üzerine geliyorsa 2 metre hata payı ile bunu bilebilmek bize bir fayda sağlamayacaktır. Ancak 1 mm hata payı fazlasıyla yeterli.

Şu an endohedral fullerenes maddesi ile rekabet edebilecek kadar pahalı tek bir madde daha var bu da anti-madde. Anti-madde’nin bir gramı 61 trilyon dolar edecek diye NASA tarafından tahmin edilmiş.

Şimdi kim bilir aranızdan birileri çıkıp da bizim burada perşembe pazarında kilosu 25 liraya satılıyor bu maddenin diyecek. Benzer yorumları 800 yıllık arkeolojik tohumlardan oluşan kabaklarda görmüştük. Şaka bir yana elin oğlu atomu kafesleyip bu kadar paraya satıyor arkadaşlar. Gerçekten devir çok değişti.

Kaynak 1
Kaynak 2

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *