Menu

Bilim adamları Sibirya’da bulunan ve 30000 yıldır donmuş olan bir virüsü hayata döndürmeye çalışıyor.

mollivirus_1509_1024
Fransız araştırmacılar 30000 yıldır donmuş halde Sibirya’da yer altında bulunan bir virüsü hayata döndüreceklerini açıkladılar.

Mollivirus sibericum, tercümesi “Sibirya’dan yumuşak virüs” olan bu devasa virüs, bu yüzyılda keşfedilen dördüncü böyle virüs. Aynı bilim adamları Pithovirus sibericum’u geçen sene keşfetmişlerdi.
29d4ac649a_Mollivirus_MEB_JPEG
Bu tarih öncesi virüsler dev virüsler diye adlandırılıyorlar çünkü bu virüsler mikroskopla görünebiliyorlar. Büyüklükleri yarım mikron’dan biraz daha büyük, yani bir milimetrenin binde biri. Virüs ve mikrop dünyasıyla karşılaştırınca oldukça büyükler.

Bu virüsün canlandırılma fikri sizi olduğu kadar bizleri de korkutuyor. Bir zombi filminin giriş sahnesi gibi. Ancak telaşlanacak birşey yok, araştırmacılar bu virüsü sadece insan ve hayvanlara zarar vermeyeceğinden emin oldukları durumda canlandıracak.
a47f96d03a_baikal
Ancak donmuş virüslerden yine de korkmamız gerekiyor. Global ısınma sonucunda Dünya üzerindeki buzlar eridiğinde başka virüsler ortaya çıkabilir. İki virüsün kendilerini 30 bin yıl boyunca bozulmadan koruyabilmiş olması bunlara benzer başka virüsler olabileceği gerçeğini de gözönüne getiriyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *