Menu

Dalga gücüyle elektrik üreten jeneratörler ilk defa olarak Amerika’da elektrik şebekesine bağlandı

wave-energy_1024
Amerika Birleşik Develetleri, ilk defa olarak, Azura adı verilen bir prototip sayesinde dalgalardan enerji edinmeye başladı.

Hawaii sahilinde Kaneohe körfesinde bulunan Amerikan Deniz Kuvvetleri Enerji Test üssünde kurulan 40 tonluk parlak sarı cihaz türünün ilk örneği. Amerikan ulusal enerji bakanlığının söylediğine göre bunun gibi bir jeneratör filosuyla Amerika’nın deniz şehirlerine temiz ve yenilenebilir enerji verilecek. Nüfusun yüzde 50’den fazlasının sahil şeridinin 80 km’lik bölümünde yaşadığı bu yerde eğer doğru yapabilirlerse potansiyel devasa.

Azura prototipi geçen ay yüzeyin 300 metre altına kurulmuştu, ve kurulduktan bu güne kadar enerji üretiyordu. Bu hafta ilk defa olarak üretilen enerji miktarı doğrulandı.

Miktar 20 kilowatt olarak çok az olsa da, bu dizaynın arkasındaki şirket olan Northwest Energy İnnovations şirketine göre dizayn geliştirilecek ve yeni versiyon daha derine ve daha büyük dalgaların olduğu yere kurularak 1 megawatt’a kadar enerji üretebilecek. Bu birkaç yüz eve yetebilecek bir miktar.

Azura dizaynının başarısının anahtarı bir dalganın hareketindeki her yönü kullanması. Dalgadan enerji üreten cihazların çalışmasında bu bir ilk. Amerikan enerji bakanlığı web sayfalarında: “Dalgalarin yandan yana ve yukarı aşağı hareketleri vardır. Şu ana kadar tüm dizaynlar sadece bir yönü kullanmaya yoğunlaşmıştı. Ancak Azura 360 derece yönlerdeki tüm hareketleri kullanıyor, çekme, dönme, sarsma gibi hareketleri kullanarak elektrik çıktısını artırıyor”

Ekip 2017’de megawatt kapasiteli sistemlerini kurmayı hedefliyor, ve bu zamana kadar ise Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin yardımıyla Azura prototipini geliştirmeye çalışacak.

Benzer bir cihaz Batı Avustralya’da geçtiğimiz Şubat ayında kurulmuş ve o zamandan bu güne şebekeye elektrik sağlıyor.

World Ocean Review ‘a göre tüm dünyadaki dalga enerjisi senede 11400 Twh. Eğer akıllı isek bundan payımızı yakın zamanda biz de alırız.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *