Menu

Hiç ummadık şekilde köşeyi döndüren 4 modern iş kolu.

 1. Youtube Videocusu
  Youtube’u hepiniz biliyorsunuz, ancak bizim tahminimiz genelde videolara bakmak yada videoların altına birbirinden yaratıcı ve zekice yorumları yazmak amaçlı kullanıyorsunuzdur. Peki hiç düşündünüz mü youtube’a bu kadar milyonlarca videoyu koyan adamların bundan ne çıkarı var?

  Basitçe reklam, evet yanlış okumadınız. Youtube’da geçiniz’e tıklamak için 6 saniye beklemek zorunda kaldığınız, yada videonun can alıcı yerini kapatan köşesinden kapatmak zorunda kaldığınız reklamlar. Youtube hesabınıza reklam almak için yapmanız gereken basitçe bir Adsense hesabı başvurusunda bulunmak. Bu başvurunuz kabul edildiğinde bu hesabı youtube hesabınıza bağlamak. Ardından videolarınız seyredildikçe gelsin paracıklar yapacaksınız.

  Videolarınız seyredilsin diye ne yapabilirsiniz? Öncelikle videolarınızı sosyal medyada paylaşılacak ilginç videolar yaparsanız iyi olur diye düşünüyoruz. Ancak insanların işine akıl sır ermez arkadaşlar. Bu aşağıdaki örnek video yaklaşık 400 milyon defa seyredilmiş. Videoda yapılan çok basit, 30 tane kinder yumurtayı açarak içerisindeki oyuncakları göstermek. Yapılan yatırımı düşünün, sadece 30 tane kinder yumurta satın almış adam. Bunun karşılığında kazandığı para 300 bin dolar civarında. Siz seyrederseniz bu nedir böyle saçmalık mı olur diyeceksiniz. Ben de bu videoyu seyredene kadar böyle birşeyin varlığından haberdar değildim. Kimler seyrediyor diyecek olursanız, 2.5 yaşındaki oğlum bunlardan biri.

 2. Instagramcı
  1995 yılından beri Türkiye’de internetin başlangıcından beri içerisinde biri olarak instagram’dı, snapchat’tı, tinder’di bu gibi yazılımlara biraz yabancı kaldığımı itiraf etmeliyim. Ancak geçenlerde adım attım, ve farkettim ki bu konuda atı alan üsküdarı geçmiş arkadaşlar. Sanatsal çekimlerini paylaşan insanları bundan ayrı tutuyorum ancak benim gördüğüm kadarıyla instagramda ünlü şarkıcılar yada meşhur devlet adamları dışında çok takipçiye ulaşarak para kazanabilen birkaç tip insan var.
  a. İri popolu ablalar
  jenLselterelitedaily2
  Gerçekten bir spor salonunda eline dumbell alıp poposunu çıkartıp kameraya poz veren insanların 4 milyon takipçisi olması çok ilginç. Mayolu tatil pozlarını, yada fotoğrafçı tarafından çekilmiş profosyonel yarı erotik resimlerini kullanarak takipçi kazanıyorlar.
  b. Sporcu, baklava karınlı, iyi vücutlu abiler
  top_10_fitness_accounts_to_follow_on_instagram
  Poz vermekten öteye, personal trainer yada diyetle ilgili paylaşım yapanlar. #fitness hash tagine bakinca görürsünüz.
  c. Makyaj uzmanları ve fotoğrafçılar
  large
  Paylaşımlarında müşterilerinin birbirinden güzel resimlerini paylaşıyorlar. Makyaj teknikleri videoları ve reklamını yaptıkları ürünleri paylaştıklarında iyi para kazanıyorlar.

  Burada amaç en çok sayıda takipçiye ulaşmak. Bildiğim 4 milyon takipçisi olan yukardaki A grubundan bir hatun bir reklam paylaşımı için 5 bin TL ücret alıyor. Haftada 3 reklam paylaşıyor artık aylık gelirini siz hesaplayın. Hayattaki tüm mal varlığı poposu olan biri için hiç de fena değil.

 3. Uygulama geliştiricisi
  apps
  Apple olsun Android tabanlı olsun mobil cihazlarınıza program kurmak istediğinizde binlerce program seçeneğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu programlardan bedava olanları yukarda bahsettiğimiz adsense reklamlarını görüntüleyerek, paralıları da programı indirenlerden aldıkları paralarla para kazanıyor. Herkesten duyduğumuz “Aaabi 2 dolara program satıcaz, ama 2 milyon kişiye satıcaz, 4 milyon dolar” lafını gerçekten yapabilmiş olan kişiler var.

  Hatta 6 sene önce geliştirmiş olduğu yazılım sayesinde hala 50 bin dolarlar seviyesinde gelir kazanan insanlar bile mevcut.

 4. Kabul etmeliyiz ki bu metodla para kazanabilmek diğerlerine kıyasla biraz daha zor, en azından bir yaratıcılık, ve bilgi gerektiriyor.

 5. Bitcoin çiftçisi yada madencisi
  Bitcoin aşağı bitcoin yukarı. Nedir bu bitcoin? Kısaca anlatmak gerekirse Dünya üzerinde her paranın temelinde ne vardır? Zor bulunan, herkesin bulamadığı, bulsa da kolay kolay çıkaramadığı bir maden. Tabii ki altın. Altın binlerce yıldır değerli kabul edilen bir maden. Kabul edilen dedik çünkü eğer insanlar altının aslında beş para etmez bir maden olduğunu düşünselerdi bununla hiçbir şey satın alınamazdı. Demek ki bir maddenin değerli olması için insanların bir kısmının onun değerini kabul etmesi gerekiyor.
  ASIC-Mining-640x353
  Bitcoin ise elektronik bir para birimi. Doğada altın zor bulunan bir maden, elektronik ortamda ise zor bulunan rakam dizileri var. Çok büyük asal sayılar gibi mesela. Aynı altının değerli olduğunu kabul eden insanlar gibi bu rakam dizilerinin değerli olduğunu kabul eden kuruluşlar mevcut. Bu rakam dizilerini belirlemek için hesaplama yapan ve bu rakamları bulan insanlara bitcoin çiftçisi yada madencisi deniyor. Bunlar bildiğimiz altın bulan madenciler gibi. Ancak kazma kürekle değil bu iş için tasarlanmış aritmetik üniteleri olan bilgisayarlarla buluyorlar bu rakam dizilerini. Başlangıçta bu rakam dizileri kolaylıkla bulunabilse de zaman geçtikçe hesaplamanın güçlüğü artıyor ve yeni paraların bulunması da zorlaşıyor. Aynı şekilde paranın değeri de yükseliyor. Aslında tam olarak yükseliyor da diyemeyiz spekülatif olarak değişiyor. Bir bitcoin 30 ağustos 2010 tarihinde 6 sent değerindeydi. 2013 kasım sonunda 980 doları buldu (16400 kat arttı), ve bugün 1 bitcoin 252 dolardan işlem görmekte. Tepe noktasından değil de aşağıdan almış olanlar için oldukça iyi bir kar.
  Resimde gördüğünüz Google'ın veri merkezi değil Çin'de bulunan bir Bitcoin Çiftliği

  Resimde gördüğünüz Google’ın veri merkezi değil Çin’de bulunan bir Bitcoin Çiftliği


  Aslında bir taraftan bu para birimine muhalefet de çok, Dünya’da bildiğimiz eski düzenin insanları buna karşı çıkıyorlar ve engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar bu nedenle bu bitcoinin geleceği tam olarak garanti altında denemez, ancak hangi para biriminin geleceği garanti altında ki?

Birbirinden ilginç konuları işleyen yazılarımızı takip edebilmek için lütfen aşağıdaki yere tıklayıp Facebook sayfamızı beğenin.

Bizim aklımıza gelmeyen sizin de bildiğiniz modern para kazanma yöntemlerini lütfen aşağıda yorumlarda belirtin. Yazımıza ekleyelim.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *