Menu

Kediler insan müziğiyle ilgilenmediği için kedi-sever bilim adamları kedi müziği besteledi.

lead
Hiç kedinize sevdiğiniz bir müziği dinletmeyi deneyip, kediniz hiç ilgilenmeyip uzaklaştığında hayal kırıklığı hissettiğiniz oldu mu? Belki kedinizin müzik zevki gelişmemiş?

Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre kediler müzikten hoşlanıyor, sadece insanların seçtiklerinden değil. Wisconsin Üniversitesindeki bir grup psikolog kedilerin birbiriyle iletişimde kullandığı frekans aralığında sesleri kullanarak kedilere özel bir müzik bestelediler. Kedilerin mırlamasıyla aynı tempoda olan bu müziğin bir örneğini buradan: dinleyebilir yada araştırmacı David Teie’nin web sayfasından bulabilirsiniz.

Araştırmacılar besteledikleri müziği 47 değişik türdeki kediye dinlettiklerinde hayvanlar özel olarak kendileri için bestelenmiş olan müziği insanların dinledikleri müziğe tercih ettiler. Uygulamalı Hayvan Davranış Bilimleri dergisinde yayınladıkları araştırmalarına göre bu müziği dinlediklerinde Bach’ın yada Gabriel Faure’nin eserleri çalındığında yaptıkları gibi hareketsiz kalıp uzaklaşmak yerine gelip hoparlörlere sürtündüler.

Bu şarkılardan daha fazla örnek Teie’nin web sayfasında. Teie’ye göre kedilerin duyma mesafesi vokal mesafesinden kat kat ötede ve bu yeteneğini bazı favori avlarını yakalamada kullanıyor. Bu nedenle bir sonraki seferde ultra-ses müzik kullanacaklar. Bu bir anlamda sonik-kediçeker olacak.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *