Menu

Tam hayal ettiğiniz gibi bir kişisel jet motoru (jet-paketi).

jetpack-aviation_1024
Jetpack Aviation firmasının yeni ürünü, JB-9 kişisel jet motoru. Yaklaşık 40 yıldır gerçek kişisel jet motorları üzerinde çalışan bu şirketin son ürünü saatte 160 km süratle 10 dakika süresince uçabiliyor.

Piyasaya sürülen tek gerçek kişisel jet motoru olduğunu iddia eden ürün öncelikle gerçek kişisel jet motoru ne demek buna açıklık getiriyor.

Martin jet-paketi diye başka bir kişisel uçuş aracı mevcut, ancak buna küçük diyemeyiz. 150 bin dolarlık fiyatı ile sanki küçük bir uçak gövdesini vücudunuza bağlıyor.

Daha önce buradan duyurduğumuz Jetman Dubai jet paketi ise aslında kanatlı bir elbise ve harekete geçebilmek için 2 km yükseklikteki bir uçaktan atlamaya ihtiyaç duyuyor.

Gerçek bir kişisel jet motoru (jet-paketi) onunla etrafta dolaşabileceğiniz kadar hafif ve küçük olmalı. Günlük kullanım için güvenli ve güvenilir olmalı. Ve en önemlisi yerden dikey olarak havalanabilmeli, yararlı bir mesafeyi bir süre uçabilmeli ve yolcusunu maymun etmeden normal bir şekilde inebilmeli. JB-9 bunların hepsini başarıyor.

JB-9 gerçek jet motorları ile çalışıyor. Bunlar bir uçağı kaldıracak kadar güçlü olmasa da bir insanı kaldırmaya yeterli motorlar. Her dakika 4 litre yakıt tüketen bu motorlar 38 litre yakıt alabiliyor.

Havadayken bir joystik ve vücut ağırlığınızı ileri yana ve geri vererek kolayca manevra yapılabiliyor. Firmaya göre bu kişisel uçma motoru 3 bin metre yükseklikte 160 km süratle 10 dakikadan biraz daha fazla bir süre uçabiliyor.

Aşağıda JB-9’un New York’daki özgürlük heykelinin etrafındaki uçuşunu görebilirsiniz.

Yorumlar

yorum