Menu

Matematikçi aynı alana çok daha fazla araba park edebilmek için çok basit bir çözüm buldu

acity-avm-yeni
Bir park yerine girdiğimizde istisnasız hepimizin dilediği ilk şey arabamızı koyacak boş bir yerdir. Şu anki araba satış ve nüfus artış hızına bakılırsa yakın zamanda park yerlerini bulmak daha da zorlaşacak.

Salford Üniversitesinde bir matematikçi olmayan park yeri problemini çözmek için basit bir çözüm öne sürdü. Park çizgilerini tekrar çizerek. Genelde park yerlerini birbirinden ayrıran çizgiler 90 derecelik açıyla çizilidir. David Percy ise halihazırdaki park yerlerinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak yeni bir sistem öneriyor. Percy farketmiş ki eğer 90 derecelik açıyla park yerini yerleştirirseniz arabanın uzunluğu kadar bir pay bırakmanız gerekiyor ki araba geri vitesle park yerinden çıkabilsin. Bu ise bir araba park yerini tamamen israf ediyor.

Önerdiği çözüm ise çok basit. Park cizgilerini 45 derecelik açı ile yerleştirmek.
Mathematician-Suggests-45-Degree-Angles-To-Increase-Parking-Space-In-The-Existing-Lots_Image-2
45 derecelik açıyla yerleştirilen bir araba çok rahat bir şekilde daha dar bir boşlukta geri vitesle manevra yapıp çıkabilir ve park alanından tasarruf edilmiş olur.

Percy’ye göre 45 derecelik park yerleri park alanında yüzde 23lük bir kazanım sağlıyor. Bu da 500 arabalık bir park yerine 119 araba daha fazla park edebilmek demek.
parking_2
Bu şekilde bildiğiniz 45 derecelik park yeri var mı? Yorumlarda bildirin biz de bilelim.
https://www.youtube.com/watch?v=oAnLEHUGmvY

Yorumlar

yorum